Že nekajkrat sem si rekel, da tukaj zapišem kakšen recept. Tako bom vedel točno, kje imam shranjenega, pa še komu lahko pride prav!
Trenutno je sezona domačega paradižnika in ostale zelenjave na višku. In ker se ne da vsega porabiti sproti (kar bi bilo tudi greh), sem prišel na zamisel, da naredim nekaj za ozimnico. Imel sem torej par kilogramov paradižnika odveč in najprej je bila ideja, da naredim srbsko solato ali nekaj podobnega. Brskal sem za recepti, a mi nekako nič ni najbolj dišalo. Potem pa sem se spomnil, da imam rad Makedonsko ljutenico, ki jo večkrat kupim. Že dlje časa sem imel željo, da jo tudi sam poskusim pripraviti.

Nabavil sem torej še manjkajoče sestavine, ter se spravil k delu. Za 7-8 litrov lutenice potrebujemo:
- 3 kg zrelih paradižnikov
- 4 kg rdeče paprike
- 1 kg pekoče paprike ali pest čilijev/pekočih feferonov
- 3 srednje velike jajčevce
- 1 čebulo
- 6 strokov česna
- 4 korenčke
- Lovorjev list
- 1 dl (olivnega) olja
- 3 čajne žličke soli
- 2 žlici sladkorja
- 2dl kisa za vlaganje

Najprej očistimo papriko in jo spečemo. Lahko kar v pečici na 200°C, ter jo pri tem obrnemo, ko postane koža črna. Še bolje pa je, če jo spečemo na žaru. Ko je pečena jo položimo v večjo skledo, ter pokrijemo, da se ohladi in zmehča. Potem lupljenje poteka precej enostavno, če je bila dovolj zapečena. Olupljeno narežemo na ozke trakce, ter odstavimo.

Nadalje zblanširamo paradižnik, da ga potem lažje olupimo. Olupljenega narežemo na kocke. Narežemo še čebulo, korenje ter česen.
V večji posodi na olju rahlo popražimo čebulo, ter dodamo paradižnik in korenje. Vse skupaj segrevamo do vretja, nato zmanjšamo ogenj. Dodamo lovor in česen ter občasno premešamo.

Medtem ko čakamo, da se omaka lepo zgosti, pripravimo jajčevce. Rapolovimo jih, ter položimo na pekač, na katerem je peki papir. Pečemo na 200°C nekje 30 minut. Potem sredico izdolbemo kar z žlico, ter jo v multipraktiku ali blenderju premešamo, da dobimo gladko omako.

Medtem se paradižnik dobro razkuha. Dodamo mu omako iz jajčevcev, pečeno papriko, kis, sol in sladkor. Še vedno mešamo in vmes pokušamo, če je potrebno še soliti. Po 10-15 minutah je lutenica pripravljena za v kozarce.

Sam sem v kozarce najprej spravil nepekočo lutenico, ter ostanku dodal čilije, ki sem jih prej spekel poleg paprike. Tako lahko omako uživajo tudi otroci in tisti, ki niso ljubitelji pekoče hrane.

Omaka je naboljša kar tako zraven kruha, lahko pa jo damo na testenine, njoke, riž…
Pa dober tek!